REKLAMA

KATOWICE. Rzeszowscy Kontrterroryści na ćwiczeniach w porcie lotniczym (FOTO)

Uwalnianie zakładników, ewakuacja rannych oraz zatrzymanie terrorystów – to główne elementy ostatniego szkolenia policjantów z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Rzeszowie. Samolot stał się głównym obiektem, który w ramach wspólnych ćwiczeń szturmowali funkcjonariusze i żołnierze. Działania zostały przeprowadzone na terenie portu lotniczego w Katowicach.

W ubiegłym tygodniu Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach, stał się miejscem ćwiczeń policjantów z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Rzeszowie. Wspólnie z żołnierzami z Jednostki Wojskowej AGAT, funkcjonariuszami z Zespołu Interwencji Specjalnych Placówki Straży Granicznej Katowice-Pyrzowice oraz z Wydziału Zabezpieczenia Działań Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, brali udział w ćwiczeniach pn. HOSTAGE RESCUE OPERATION.

Na początku szkolenia odbyły się warsztaty teoretyczne i planowanie wspólnych działań. Pozwoliło to wypracować taktykę przyjęcia wariantów, omówić funkcjonowanie systemów łączności oraz koordynację wszystkich planowanych przedsięwzięć. Uczestnicy dowiedzieli się także o budowie i specyfice samolotu Boeing 737-800, który był głównym obiektem przeprowadzonych ćwiczeń.

W drugim dniu, podczas ćwiczeń praktycznych funkcjonariusze i żołnierze ćwiczyli bojowe podejście pod samolotem wraz z dynamicznym wejściem na jego pokład wraz z zabezpieczeniem całego terenu, obezwładnieniem zamachowców oraz segregacją pasażerów. Głównym założeniem szkolenia było przeprowadzenie kompleksowej operacji zakładniczej tzw. HRO – Hostage Rescue Operation.

Celem dwudniowego szkolenia było przećwiczenie wspólnej taktyki na wypadek wystąpienia zdarzenia przede wszystkim o charakterze terrorystycznym. Dodatkowo wspólne zajęcia były sprawdzianem współdziałania służb w przypadku wystąpienia różnych wariantów i scenariuszy.

Przeprowadzenie ćwiczeń było możliwe dzięki przychylności Zarządu GTL SA w Katowicach, który zarządza Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice w Pyrzowicach, Zarządu linii lotniczej Enter Air, który udostępnił samolot, a także wsparciu firmy handlingowej LS Airport Services.

źródło: Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Rzeszowie

 


22-02-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)