REKLAMA

Prawie 1300 wykroczeń podczas działań „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”

MAŁOPOLSKA. W środę na terenie Małopolski prowadzone były pierwsze w tym roku wojewódzkie działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, podczas których ujawniono 1291 wykroczeń.

Najwięcej wykroczeń, bo aż 515 dotyczyło kierujących pojazdami, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość w rejonach przejść dla pieszych. Ponadto ujawniono 54 wykroczenia polegające na nieprawidłowym zachowaniu kierujących wobec pieszych tj. wyprzedzanie w rejonach przejść dla pieszych oraz nie ustąpienie pierwszeństwa pieszemu.

– Podczas działań policjanci reagowali również na naruszenia prawa popełniane przez pieszych, których w sumie ujawniono 260. Najczęstsze z nich to przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym, przekraczanie jezdni przy nadawanym czerwonym świetle oraz niestosowanie się do obowiązku używania elementów odblaskowych. Ponadto policjanci ujawnili 14 wykroczeń popełnionych przez kierujących rowerem. Działania prowadzone były w celu poprawy bezpieczeństwa na drogach niechronionych uczestników ruchu drogowego. Są oni szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo wypadku drogowego – poinformowała Policja Małopolska.

malopolska

W ubiegłym roku w Małopolsce doszło do 529 wypadków z udziałem pieszych (o 45 więcej niż w roku 2022), w których zginęło 30 osób (o 2 więcej niż w roku 2022). Jeśli chodzi o rowerzystów liczba wypadków z ich udziałem wyniosła 458 i uległa zmniejszeniu o 6 natomiast liczba zabitych zwiększyła się z 4 do 8.

Przypominamy wszystkim uczestnikom ruchu drogowego o przestrzeganiu przepisów drogowych. Okres zimowy jest szczególnie niebezpieczny dla pieszych. Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od zachowania poszczególnych użytkowników dróg. Przypominamy! Pieszemu zabrania się:

• wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd,
• przy przekraczaniu jezdni korzystania z telefonu komórkowego lub innego urządzenia elektronicznego w sposób ograniczający możliwość obserwacji sytuacji na drodze,
• przekraczania jezdni w miejscu niedozwolonym.

Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo, należy pamiętać o obowiązku posiadania przez osobę pieszą poruszającą się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym elementu odblaskowego, w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego.

Źródło: Policja Małopolska

25-01-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)